„Filharmonia bez Filharmonii” w Żarach

14 marca w Sali widowiskowe „Luna” odbędzie się koncert pt. „Antonio Vivalidi – Cztery poru roku” w ramach cyklu „Filharmonii bez Filharmonii”. Przed żarską publicznością wystąpią skrzypaczka Jesekna Balic-Zunic i orkiestra Green Kore.

Od 13 do 17 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce trwać będzie pierwsza z czterech odsłon cyklu koncertowego „Filharmonia bez Filharmonii”. Na marcowych koncertach wystąpią duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic oraz orkiestra Green Kore, której liderem jest klawesynistka Joanna Boślak-Górniok. Wspólnie wykonają „Cztery pory roku” ntonio Vivaldiego.

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie albo raczej odtworzenie tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do twórczości największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”. W roku 2019 na cykl złożą się cztery odsłony (marzec, maj, październik, grudzień). W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu dominować będzie muzyka barokowa i dzieła, które należą do kanonu XVII i XVIII wieku. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki barokowej.

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu oraz cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”. Strona artystyczna powierzona została artystom związanym ze znaną doskonale z festiwalu orkiestrą Kore oraz młodym polskim muzykom, którzy zdobywają profesjonalne szlify w zespole Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok, a solistką jest duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic.

Wykonawcy:

Jesenka Balic-Zunic – skrzypce

Orkiestra Green Kore:
Marta Korbel – skrzypce 1
Jadwiga Korus – skrzypce 2
Szymon Stochniol – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela
Joanna Boślak-Górniok – klawesyn

Koncert „Antoni Vivaldi – cztery pory roku” w ramach cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” w Żarach– gdzie i kiedy? Bilety

Miejsce koncertu: Sala widowiskowa „Luna” (ul. Okrzei 35)
Termin koncertu: 14.03.2019, godz. 18:00
Bilety: 5 – 25 zł

Bilety do nabycia w Żarskim Domu Kultury (ul. Wrocławska 7) lub za pośrednictwem strony ekobilet.pl >>